Abstrakt lekcie o tvorbe matematických reprezentácií pre deti prípravnej skupiny do školy „Aké sú hodiny. Synopsa o formovaní holistického obrazu sveta „tri jesene“ Synopsa pre formovanie

Prihlásiť sa na odber
Pripojte sa ku komunite koon.ru!
V kontakte s:

Marina Posokhova
Abstrakt lekcie o tvorbe matematických reprezentácií pre deti prípravnej školskej skupiny „Koľko je hodín“

Abstrakt lekcie o vývoji matematických reprezentácií

prípravná skupina« Aké sú hodiny»

Ciele:

predstaviť deti s hodinami a ich účelom. cvičiť v definíciačas na hodinách na najbližšiu hodinu.

(Kognitívny vývoj)

Pin nápadže ráno, poobede, večer, noc tvoria deň. (vývoj reči)

Pestujte v sebe túžbu pomáhať si.

Rozvíjať logické myslenie, pamäť

Pokračujte v učení sa vyslovovať ticho, nahlas, rýchlo a pomaly.

Pokračujte v správnom vyučovaní, koordinujte text a pohyby.

Aktivity: hravý, motorický, kognitívny, produktívny.

Formy organizácie: skupina, individuálny.

Formuláre realizácia detských druhov činnosti: hra so sprievodom reči.

Vybavenie: obrázky zobrazujúce rôzne hodiny (stena, podlaha, zápästie, pracovná plocha). Obrázky s obrázkom kohúta, púpavy, lekná. Maketa hodín s pohyblivými ručičkami (v počte deti) . Ciphergram. Dlhé šnúrky 8 ks. (pre obrázok trasy). Lopta. Domové karty (zloženie čísla z dvoch menších čísel, "tajomné slová", karty s príkladmi, r / a "Logické bloky", súbor čísel.

Pokrok v lekcii

Organizácia času.

Každé dieťa dostane domovú kartu. (zloženie čísla z dvoch menších čísel). Chlapci nájdu na stole správne číslo. Učiteľ počúva každé dieťa. Potom si deti sadnú za stoly.

Vychovávateľ.

Chlapi dnes vám predstavím prístroj na meranie času a ako sa volá, to sa dozviete, keď dostanete nápovedu. Deti pracujú so šifrou, čítajú odpovede a vyjadrujú svoje predpoklady.

Ciphergram prezentované v abecednej forme. Každé písmeno abecedy má poradové číslo. Deti sa zoznamujú so šifrou na prípravné práce. Najprv sa naučia slová dekódovať, potom samy kódujú. Deti, ktoré nevedia čítať, spolupracujú s učiteľom alebo deti, ktoré čítajú.

Vychovávateľ.

Presne tak, toto hodiny. Prečo si myslíte, že sú potrebné? Počúva odpovede deti a ukazuje rôzne hodiny.

Ako to povedať jedným slovom hodiny ktoré visia na stene (na stene, stoja na stole (na pracovnej ploche, nosia na ruke (zápästie, stoja na podlahe) (poschodie). - V čom je rozdiel, hodiny od seba? (formulár, veľkosť, farba, šípky rôznych dĺžok). Ako sa podobajú? (Všetky hodinky majú šípky, čísla, všetky ukazujú čas).

Príbeh a ukážka vychovávateľa.

Ručičky sú pripevnené k ciferníku v strede a okolo kruhu ciferníka sú čísla. Úplne hore na ciferníku je číslo 12 a ďalej kruh: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11. poďme pozrieť sa na to bližšie Pozrime sa na ručičky hodín.

Čítanie básne:

Hodinová ručička

hodinová ručička

hodinu po hodine,

Pomaly, nezaostávať

Berie nás so sebou.

Druhá ručička je dlhá, beží rýchlejšie ako hodiny na ciferníku a ukazuje minúty.

Minútová ručička,

Si sestra v hodinkách.

Minútová ručička,

Ste dlhý a rýchly.

odpočítavať minúty

To nie je vtip!

Ak veľká ručička prešla celým kruhom na číselníku, prešla hodina. Krátka ručička sa počas tejto doby bude pohybovať z jednej číslice na druhú. Ak chcete zistiť, koľko je hodín, musíte sa pozrieť, ako sú umiestnené šípky.

Nastavím obe ručičky na 12. Teraz je presne 12 hodín. Teraz dám krátku hodinovú ručičku na číslo 1 a dlhú minútovú ručičku na 12. Hodiny ukazuje presne 1 hodinu.

Učiteľ pohybuje hodinovou ručičkou v kruhu a ukazuje hodinu po hodine. Zároveň sa pýta deti hovoria ako majú byť šípky umiestnené. Požiadanie o čas priťahuje pozornosť deti za to ako to uviesť na pravú mieru otázky: - Koľko je hodín? - Koľko je teraz hodín?

Minút telesnej výchovy

Kukučkové hodiny

Žije v vyrezávanej chatrči

Veselý kukuč. (urob pružinu)

Cuká každú hodinu (ukázať ako kuku kuku)

A budí nás skoro ráno. (ruky do strán, natiahnite sa doprava, doľava)

Kukučka nežije v lesoch, (pochoduje na mieste)

A v našich starých hodinách! (daj ruky nad hlavu)

Hodiny vyrobené v podobe vzorovanej drevenej chatrče ukrývajú "kukučka". Každú hodinu sa otvoria dvere domu a na ich prahu sa objaví kukučka. Je hlasná spieva: „Kukaj, kuk, pripomína nám, koľko je hodín.

Koľko hodín máte na hodinkách? Teraz každý sám za seba určiťčas na hodinkách. Každý z vás má kartičku s príkladom (každé dieťa má svoj vlastný príklad).

Vyriešte tieto príklady a budete vedieť, koľko je hodín. Na rozvrhnutí hodín každý uvedie svoj čas.

Vychovávateľ.

Vedel si, aké hodiny nazývané prirodzené alebo živé? Poďme predstavte siže sme turisti a pôjdeme na túru.

Hra "Logické bloky"

(kartová schéma)

rozsah farba tvaru

Chlapci čítajú karty-schémy, každý nájde svoju postavu. Na podlahe je schematicky nakreslený labyrint, ktorý chlapi prekonávajú čítaním symbolov, sú len tri spôsoby. (1 cesta - hodnota, 2. cesta - formulár, 3-cestný - farebný)

1.(huba je malá postava, dom je veľká postava)

2. (formulár)

3. (farba)červená žltá modrá

Na konci cesty chlapci nájdu karty, na ktorých sú vyobrazené - kohút, púpava, lekno.

Teraz urobíme zastávku. Sadnete si do trávy a počúvate, čo vám poviem o prírodných hodinách.

Príbeh učiteľa

V dávnych dobách si ľudia všimli, že prvýkrát kohút zaspieva asi o druhej ráno a druhýkrát asi o štvrtej ráno. Kohútik Peťa sa tak stal pre ľudí živými hodinami.

Počuli ste už o kvetinových hodinách?

Ráno na slnečnej lúke, kde rastú púpavy, zistíte čas aj bez náramkových hodiniek. Púpavy sa otvárajú o piatej ráno a o druhej-tretej popoludní zhasínajú lampáše. Púpavy sú lúčne hodiny. A tu sú lekná riečne hodiny. Niet divu, že sa volajú "hodiny turistov". O siedmej ráno otvárajú svoje snehobiele lupienky a celý deň sa obracajú za slnkom.

Zhrnutie

loptová hra (deti stoja v kruhu).

Aký druh Vyznáte sa v typoch hodiniek?

Čo potrebuješ hodiny?

Čo nám ukazuje minútová ručička?

Čo ukazujú hodiny?

Aký druh"prirodzený" pozor, vieš?

Súvisiace publikácie:

"Zábavná matematika". Abstrakt lekcie o formovaní elementárnych matematických reprezentácií u detí Abstrakt lekcie o formovaní základných matematických reprezentácií u detí prípravnej skupiny pre školu (6 - 7 rokov) Téma: „Zábava.

Zhrnutie GCD o tvorbe matematických reprezentácií „Pomôžme Luntiku“ pre deti strednej skupiny Synopsa GCD o formovaní matematických reprezentácií „Pomôžme Luntiku“ pre deti strednej skupiny Panova Daria Alexandrovna Educational.

Abstrakt o formovaní matematických reprezentácií u detí strednej skupiny "Klauni preč"Úlohy: - Upevniť zručnosti kvantitatívneho počítania do 5; schopnosť konať na základe verbálnych pokynov dospelého človeka, schopnosť korelovať čísla.

Abstrakt lekcie o tvorbe základných matematických reprezentácií pre deti prvej juniorskej skupiny„Veľký-malý, jeden-mnoho“ Účel: formovať u detí elementárne matematické reprezentácie v spoločnej hernej aktivite s.

Abstrakt lekcie pre deti vo veku 6–7 rokov o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií Geometrické tvary: trojuholník, štvorec, obdĺžnik, kruh, ovál. Ciele 1. Objasniť predstavy detí o geometrických tvaroch:.

Abstrakt lekcie o FEMP s deťmi prípravnej skupiny do školy „Sčítanie a odčítanie do 10“ Abstrakt lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií s deťmi prípravnej skupiny pre školu pre študentov LGSPK.

"Nábytok". Abstrakt lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií v prípravnej skupineÚlohy: - rozvíjať schopnosť tvoriť množiny na danom základe, vidieť jednotlivé časti množín; - upevniť schopnosť inštalácie.

Abstrakt lekcie o vývoji matematických reprezentácií pre deti prípravnej skupiny "Odčítanie" Učebné úlohy: 1. Vytvoriť si predstavu o odčítaní ako o odstránení časti skupiny predmetov. 2. Uveďte znak „-“. 3.

GCD o formovaní elementárnych matematických reprezentácií v skupine prípravnej na školu GCD o formovaní elementárnych matematických reprezentácií v skupine príprava do školy Obsah programu: Konsolidovať.

GCD o formovaní elementárnych matematických reprezentácií v prípravnej školskej skupine „Dobrý skutok“. Vzdelávacia oblasť: kognitívny rozvoj. Integrácia vzdelávacích oblastí: sociálno-komunikačný rozvoj. Účel: rozvoj.

Knižnica obrázkov:

Jekaterina Potemkina
Abstrakt lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií. stredná skupina

Cieľ: Pokračujte vo vývoji matematické reprezentácie u detí strednej skupiny.

Úlohy:

Vzdelávacie:

formulár schopnosť vyrovnať skupiny dvoma spôsobmi, pridávajúc k menšiemu skupina jedna(chýba) vec alebo odstránením z väčšieho skupina jedna(extra) vec.

Pokračujte v učení porovnávať dva skupiny predmetov, odlišný v formulár, definovanie ich rovnosť alebo nerovnosť na základe párového párovania. Zlepšite schopnosť porovnávať dva objekt podľa dĺžky, šírka

Upevniť schopnosť rozlišovať a pomenovať plošnú geometriu postavy: kruh, štvorec, trojuholník.

Vzdelávacie:

Rozvíjať pozornosť, logické myslenie, zrak, jemnú motoriku rúk

Vzdelávacie:

Pestujte si pozitívny vzťah k zvieratám.

Pestovať záujem o povolanieústretovosť, ochota pomáhať druhým, schopnosť samostatnej práce

Vychovávateľ: Chlapci, dnes pôjdeme do zoo.

Chlapci idú do zoo

Školáci a predškoláci

Chcete vidieť zvieratá

Všetky zvieratá sú v klietkach.

A prineste im maškrtu:

Kto je banán a kto koláčik,

1. Herná situácia "Cesta do ZOO"

Chlapci, dostať sa do našej zoo nie je také ľahké. Pozrite sa na cestičky pred zoologickou záhradou.

Poďme si ich porovnať s vami. Sú stopy rovnaké?

Aby sme sa dostali do zoologickej záhrady, musíme si vybrať najdlhšiu a najširšiu cestu. pozri starostlivo a vyberajte ktoré potrebujeme.

deti: červená.

Vychovávateľ: Výborne. Tu sme v zoo

2. "Zavesiť vreckovky"- vyrovnanie skupiny predmetov 2 spôsobmi

Vychovávateľ: Kto nás stretne prvý? Pozor na mývala, ktorý suší vreckovky na povraze Koľko vreckoviek sa suší na povraze?

deti: Veľa.

Vychovávateľ: Akú majú farbu?

deti: Červená, žltá

Vychovávateľ: Či sú vreckovky rovnaké formulár?

deti: Okrúhle, trojuholníkové.

Vychovávateľ: Čo možno povedať o počte okrúhlych a trojuholníkových vreckovky: sú si rovní? Ako to môžete zistiť?

A aby sme to zistili, na vrchný pásik sme dali toľko okrúhlych vreckoviek ako mýval. Koľko okrúhlych vreckoviek? Poďme počítať. (5)

Teraz rozložte trojuholníkové vreckovky na spodný pás. Koľko vreckoviek má mýval? (4)

Vychovávateľ: Aké vreckovky viac: okrúhly alebo štvorcový formulárov?

deti: Vreckovka okrúhla tvaruje viac.

Vychovávateľ: Aké vreckovky menej: okrúhly alebo štvorcový formulárov?

deti: štvorcová vreckovka menej tvarovať.

Vychovávateľ: Ako vyrobiť vreckovky okrúhle a hranaté formy sú rovnaké?

(Spolu s deťmi diskutujeme o spôsoboch vyrovnania skupiny predmetov).

3. Fyzická minúta.

opice navrhol hrať loptovú hru "Povedz opak"

malá výška,

dlhé krátke,

Deň noc,

úzky - široký

ľahký ťažký,

Vľavo vpravo

Ďaleko blízko;

Hore - dole

Jeden je veľa

rano vecer,

tučný chudý

4. "dodatočná postava"

Vychovávateľ: Pozrime sa, kto nás ešte čaká v ZOO? (papagáj). Priniesol nám úlohu hrať. Tu sú čísla na karte. Potrebovať opatrne pozrite sa na kartu a nájdite extra kus. Toto číslo bude potrebné zostaviť z počítacích tyčiniek. A potom uvidíme, či ste tú extra figúrku našli správne.

Vychovávateľ: Akí sme dobrí kamaráti!

5. "Odhaliť cesty"

Vychovávateľ: Ale zoologická záhrada sa už zatvára a je čas, aby sme sa do nej vrátili skupina. Ale čo sa všetky stopy pokazia a kam sa vrátiť skupina musíte rozložiť stopy od najdlhších po najkratšie. Vezmite si trate a rozložte ich na stôl od najdlhšej trate po najkratšiu. A teraz skontrolujeme, či sme správne rozložili stopy.

Sme tu skupina.

kde sme dnes boli?

Aké zvieratá nás stretli v ZOO?

Čo sme urobili s mývalom?

Aká hra sa hrala s opicou?

Akú úlohu si pre nás pripravil papagáj?

Takí sme dobrí kamaráti!

Súvisiace publikácie:

"Zábavná matematika". Abstrakt lekcie o formovaní elementárnych matematických reprezentácií u detí Abstrakt lekcie o formovaní základných matematických reprezentácií u detí prípravnej skupiny pre školu (6 - 7 rokov) Téma: „Zábava.

Zhrnutie lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií (juniorská skupina) Obsah programu: naďalej sa učiť porovnávať dve nerovnaké skupiny objektov spôsobmi superpozície a aplikácie, uvádzať výsledky.

Zhrnutie lekcie o vytváraní základných matematických reprezentácií "Palečníkovo dobrodružstvo" (stredná skupina) Mestská predškolská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia "Materská škola č. 3" Výpis OOD vo vzdelávacej oblasti "Kognitívne.

Synopsa o formovaní elementárnych matematických reprezentácií "Flower-semitsvetik" (vyššia skupina) Ciele: Zhodnotenie získaných vedomostí, nápadov, zručností detí počas školského roka. Ciele: Edukačné: Identifikovať a upevniť ZUN u detí.

Abstrakt lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií Ciele: naďalej učiť, ako porovnávať dva objekty na šírku spôsobmi prekrytia a aplikácie, určiť výsledky slovami „široký – úzky“.

Abstrakt lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií v mladšej skupine Veková skupina: ml.

Dátum zverejnenia: 21.09.2017

Didaktické hry zaujímajú veľké miesto v práci predškolských zariadení. Používajú sa v triede a pri samostatných činnostiach detí. Didaktická hra môže slúžiť ako neoddeliteľná súčasť vyučovacej hodiny. Pomáha asimilovať, upevňovať vedomosti, ovládať metódy kognitívnej činnosti.

Deti ovládajú znaky predmetov, učia sa triediť, zovšeobecňovať, porovnávať. Využitie didaktickej hry ako vyučovacej metódy zvyšuje záujem o hodiny, rozvíja koncentráciu a umožňuje lepšie osvojenie si programového materiálu. Tieto hry sú obzvlášť účinné v triede na vytváranie základných matematických reprezentácií. V strednom predškolskom veku sa zväčšuje slovná zásoba, rozvíja sa myslenie: začínajú zoskupovať predmety podľa materiálu, kvality a účelu, v prostredí nachádzajú kvality známych geometrických tvarov. Didaktické hry sú akési hry s pravidlami špeciálne vytvorenými pedagogikou za účelom vyučovania a výchovy detí. Sú zamerané na riešenie konkrétnych problémov vyučovania detí, no zároveň poukazujú na výchovný a rozvojový vplyv herných činností.

Didaktické hry sú typom tréningov organizovaných vo forme tréningových hier, ktoré implementujú množstvo princípov hry, aktívneho učenia a vyznačujú sa prítomnosťou pravidiel, pevnou štruktúrou herných aktivít a systémom hodnotenia, jedným z metódy aktívneho učenia

Organizácia didaktických hier učiteľom sa uskutočňuje v troch hlavných smeroch:

  • prípravky na
  • jeho realizácii
  • analýza.

Príprava na didaktickú hru zahŕňa:

  • výber hier v súlade s úlohami výchovy a vzdelávania: prehlbovanie a zovšeobecňovanie vedomostí, rozvoj zmyslových schopností, aktivizácia duševných procesov (pamäť, pozornosť, myslenie, reč) atď.;
  • stanovenie súladu s určitou vekovou skupinou;
  • určenie najvhodnejšieho času pre robil. hry (v procese organizovaného učenia v triede alebo vo voľnom čase z vyučovania a iných režimových procesov);
  • určenie počtu hráčov (celá skupina, malé podskupiny, individuálne); hrala celá kapela.
  • príprava potrebného didaktického materiálu pre vybranú hru
  • príprava na hru samotného pedagóga: musí si naštudovať a pochopiť celý priebeh hry, svoje miesto v hre, metódy riadenia hry ;
  • príprava na hru detí: obohacovať ich vedomosťami, predstavami o predmetoch a javoch okolitého života, ktoré sú potrebné na riešenie herného problému.

Učitelia musia pri plánovaní didaktických hier dbať na to, aby hry skomplikovali, rozšírili ich variabilitu (možno vymyslieť aj zložitejšie pravidlá). (Voľba „Cesta pre matriošku“)

Vedenie didaktických hier zahŕňa:

  • oboznámenie detí s obsahom hry, s robeným materiálom, ktorý bude v hre použitý (zobrazuje matriošku a geometrické tvary)
  • vysvetlenie priebehu a pravidiel hry.
  • určenie úlohy pedagóga v hre, jeho účasť ako hráča, fanúšika alebo rozhodcu. Učiteľ, ktorý sa zúčastňuje hry, riadi akcie hráčov (rada, otázka,
  • Zhrnutie výsledkov hry je rozhodujúcim momentom pri jej zvládnutí, pretože. výsledky, ktoré deti v hre dosahujú, môžete posúdiť jej účinnosť

Pedagogická hodnota didaktickej hry:

V didaktických hrách dostávajú deti určité úlohy, ktorých riešenie si vyžaduje koncentráciu, pozornosť, duševné úsilie, schopnosť pochopiť pravidlá, postupnosť akcií a prekonať ťažkosti.

Prispievajú k rozvoju vnemov a vnímania u predškolákov, formovaniu myšlienok, asimilácii vedomostí.Tieto hry poskytujú príležitosť naučiť deti rôzne ekonomické a racionálne spôsoby riešenia určitých duševných a praktických problémov. Toto je ich vývojová úloha.

Je potrebné zabezpečiť, aby didaktická hra nebola len formou osvojovania si individuálnych vedomostí a zručností, ale prispievala aj k celkovému rozvoju dieťaťa, slúžila na formovanie jeho schopností.

Didaktická hra prispieva k riešeniu problémov mravnej výchovy, rozvoju sociability u detí. Učiteľka dáva deti do podmienok, ktoré si vyžadujú, aby sa vedeli spolu hrať, regulovať svoje správanie, boli férové ​​a čestné, poddajné a náročné.

Didaktická hra má svoju vlastnú štruktúru:
1. Učebná úloha je hlavným prvkom didaktickej hry, ktorej sú podriadené všetky ostatné.

2. Herné akcie sú spôsoby, ako ukázať aktivitu dieťaťa na herné účely.
3. Pravidlá – zabezpečujú realizáciu obsahu hry

zhrnutie didaktickej hry v strednej skupine

téma: "Matriošky na návšteve u chlapcov"

Úlohy:

Vzdelávacie:

upevniť predstavu o geometrických tvaroch, schopnosť ich rozpoznávať, porovnávať podľa tvaru, farby, veľkosti,

naďalej cvičiť deti v orientácii v rovine

a názvy kvetov na vreckovkách a geometrických útvaroch.

vyvíja sa:

rozvíjať pozornosť,

logické myslenie,

  • Pamäť,
  • jemné motorické zručnosti rúk,
  • rozvíjať myslenie, záujem o hru

Vzdelávacie:

pestovať samostatnosť, tvorivú činnosť, zmysel pre kamarátstvo.

Vybavenie:

demo materiál : "Matrioshka",;

Pracovný list: geometrické postavy, hniezdiace bábiky;

Priebeh GCD:

1) Organizačný moment

pozdravujem:

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ

Chytíme sa pevne za ruky

A usmievame sa na seba.

2) Úvod

Motivačno - motivačná etapa.

Chlapci, našiel som balíček v našej skupine. Pozrime sa, čo v ňom je. (Záhada.)

Teraz to uhádnem za vás a vy pozorne počúvajte a skúste uhádnuť:

drevené priateľky

Milujú sa skrývať jeden v druhom

Noste svetlé oblečenie

Nazývajú sa - (matrioška).

3) Hlavná časť:

Organizačno-hľadacie štádium.

Herné cvičenie: Číslo a počet.

Matrioška je jednou z najobľúbenejších ruských hračiek. Je vyrobený z dreva a maľovaný veselými farbami.

Chcete sa hrať s matrioškou?

Myslíte si, že k nám prišla matrioška sama?

Prečo si to myslíš?

Správny. Hniezdnych bábik je vždy veľa a sú ukryté jedna v druhej. Skontrolujme to. Tu sú.

Zoznámime sa s našimi priateľmi. (Jedno z detí vystaví 5 hniezdiacich bábik) Deti ich spočítajú.

Poďme si trochu oddýchnuť:

Fizminutka "Matryoshka"

.
(Ruky na opasku, deti vykonávajú drepy s obratmi doprava a doľava)

Pozri, tu máme červené čižmy.
(Ruky na opasku, „vyberací“ pohyb, ukončený tromi dupnutiami)

My, hniezdiace bábiky, sme také drobky

Pozri, tu máme ružové líca
(Trenie líc rukami)

My, hniezdiace bábiky, sme také drobky
(Ruky na opasku, drepy s otočením doprava a doľava)

Pozri, tu máme svetlé vreckovky.
(Otočí hlavu doprava a doľava, pričom drží „hroty vreckoviek“)

Účel ďalšieho cvičenia: cvičenie v mene farieb, rozvoj pozornosti, pamäte.

Chlapci, medzi dievčatami máme aj hniezdiace bábiky (Vychádzajú štyri dievčatá: Káťa, Nataša, Dáša, Olya. Deti si viažu šatky: červená, žltá, zelená, modrá a stoja v rade - to sú hniezdne bábiky)

Aký druh vreckovky má Káťa? Nataša? Dáša? A čo Olya?

Chlapci si spomenuli. (Teraz dievčatá vychádzajú z dverí a 2 obväzujú vreckovky, vráťte sa k piesni „Sme roztomilí, tumbler dolls!“) (hrať 2-krát)

čo sa zmenilo?

Výborne, boli ste veľmi pozorní.

Chlapi, hniezdiace bábiky k nám neprišli s prázdnymi rukami. Pozri, akú krásnu truhlicu priniesli: drevenú, maľovanú. Poďme sa na to pozrieť a zistiť, čo tam je. Áno, sú to geometrické útvary. Môžete sa s nimi aj hrať.

didaktická hra „Obleč si hniezdnu bábiku“

„Dnes má Katyina bábika narodeniny, ale jej narodeniny sú nezvyčajné - geometrické a pozvala svoje priateľky - matriošky.

Chlapci, aké oblečenie si oblečú na svoje narodeniny?

Oblečme naše hniezdiace bábiky.

Cieľ:

  • Naučte deti zapamätať si geometrické tvary.
  • Naučiť zoskupovať objekty podľa farby, koreláciu objektov podľa tvaru pomocou metódy prekrytia.
  • Zlepšite hmatové vnemy.
  • Rozvíjať jemné motorické zručnosti.
  • Naučte deti sústrediť pozornosť na farebné vlastnosti predmetov.

Materiál: 4 hniezdiace bábiky s rôznymi vreckovkami: červená, modrá, žltá a zelená, s geometrickými vzormi, geometrickými tvarmi, "cestami".

Chlapi, majú naše hniezdiace bábiky aj vreckovky?

akej sú farby?

Aké geometrické tvary vidíte?

Prečo sa trojuholník tak volá?

Ktorá postava má uhly, ale sú správne?

Chlapci, ktorá postava nie je ako ostatné? prečo?

Vezmite si matriošku. Poďme ozdobiť matriošky sundress.

Dieťa si vezme vnorenú bábiku a pomocou metódy prekrytia rozloží geometrické tvary pozdĺž obrysu. Hra sa považuje za ukončenú, ak sú všetky obrysy uzavreté geometrickými tvarmi požadovanej farby.

Toto je 2. verzia tejto hry "Nájdi cestu matriošky."

Výborne chlapci!

A teraz pošlime hniezdiaceho bábiku po magickej trojuholníkovej ceste.

Pozrite sa pozorne na vreckovku svojej matriošky. A vezmite si cestu, ktorá bude začínať rovnakou farbou.

(Keď dieťa vyzdobí svoju hniezdnu bábiku. Musí nájsť „cestu“ s červeným geometrickým obrazcom a rozložiť naň všetky trojuholníky). Hra sa považuje za ukončenú, ak sú hniezdiace bábiky na koľajniciach)

Výborne chlapci!

4) Záverečná časť.

Reflexné – korekčné štádium.

Kto nás dnes prišiel navštíviť?

Aké geometrické tvary sme použili na outfity?

Teraz vám dám malé hniezdiace bábiky, ale chýba im niečo?

Ak sa vám naša hra páčila, nakreslite svojej hniezdnej bábike veselú tvár? Ak sa vám nepáčila, nakreslite smutnú.

Prišli nás navštíviť matriošky,
A priniesol ako darček

Efektné sušienky -
Pre zábavné deti.

Matriošky si pre nás pripravili ďalší darček. (Učiteľ rozdáva sušienky rôznych geometrických tvarov)

ZÁVER:

Hlavnou úlohou vyučovania detí predškolského veku je formovanie systému vedomostí o geometrických tvaroch. Odporúča sa upevniť predstavy detí o geometrických tvaroch, ktoré sú im známe v didaktických hrách.V didaktickej hre dieťa pozoruje, porovnáva, kontrastuje, triedi predmety podľa jedného alebo druhého znaku, sprístupňuje mu analýzu a syntézu a robí zovšeobecnenia. . Obsah hry prispieva k prejavovaniu a formovaniu záujmu o poznanie, identifikáciu vzorcov, súvislostí a závislostí predmetov.

Predvedenie didaktickej hry vzbudzuje u detí živý prirodzený záujem, prispieva k rozvoju samostatného myslenia, a čo je najdôležitejšie, k rozvoju metód poznávania.

Táto didaktická hra pomáha zapamätať si charakteristické vlastnosti geometrických tvarov. Uvádzajú sa modely geometrických útvarov. Dieťa ich skúma, ohmatáva a pomenúva figúrku. Schopnosť rozlišovať, porovnávať postavy sa v tomto veku zlepšuje zvládnutím skúmania ich obrysu. V cvičeniach deti ovládajú zodpovedajúce pohyby končekmi prstov po obryse plochej postavy, trojrozmernej plochy. Postupne začnú zvýrazňovať hlavné konštrukčné prvky, najskôr boky, potom rohy. V tejto didaktickej hre sa ponúkajú úlohy na odlíšenie vlastností farby a tvaru geometrických tvarov.Deti korelujú farebné a obrysové obrázky figúrok, vyberajú vhodné tvary. Táto forma hry je zameraná na detské zmyslové vnímanie formy prostredníctvom detského hmatového vnímania postavy.

Hlavným výsledkom tejto didaktickej hry je, že dieťa pri hre rozlišuje a pomenúva kruh, obdĺžnik, trojuholník, pozná ich charakteristické rozdiely, určuje farbu postavičky.

Mishkina Irina Nikolaevna-vychovávateľka
Materská škola KGKP "Aigolek"Okres NKO pomenovaný po G. Musrepov, obec Novoishimskoye

téma:"Vezmeme darčeky, pôjdeme navštíviť ježka"

Cieľ: Upevňovanie vedomostí detí o geometrických tvaroch

Úlohy:

* Cvičenie v schopnosti zoskupovať predmety podľa tvaru, farby.

* Posilnite schopnosť korelovať číselnú kartu s počtom položiek. * Rozvíjať schopnosť zovšeobecňovať, klasifikovať. Podporovať rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia, predstavivosti, reči.

* Pestujte si starostlivý prístup k zvieratám. Vytvárať predstavy o životnom prostredí, rozvíjať kognitívny záujem o prírodu.

Dvojjazyčný komponent: kirpі - ježko, tulki - líška, kaskyr - vlk, sharshy - štvorec, tikburysh - obdĺžnik, shenber - kruh, ushburysh - trojuholník, kyzyl - červená, zhasyl - zelená, tŕne - tiken, zhidekter - bobule, almalar - jablká, bir - 1, ekі - 2, үш - 3, tөrt - 4, démon - 5, alty - 6, zhetі - 7, segiz -8, togyz - 9, on - 10.

Vizuálnepríspevok: dekorácia jesenného lesa, hračka - ježko, jablká, huby, geometrické tvary;

Pracovný list: vv hry Voskobovich "Kúzelné lucerny", "Dvojfarebný štvorec", "Zázračný kôš".

Literatúra:

  1. T.M. Bondarenko „Vývoj hier v predškolských vzdelávacích inštitúciách. Abstrakty tried o vývoji hier od V. V. Voskobovicha. Praktická príručka pre pedagógov a metodikov predškolských vzdelávacích inštitúcií. - Voronež: IP Lakotsenin S.S., 2009. - 190 P.
  2. Kharko T.G., Voskobovič V.V. „Herná technológia pre intelektuálny a kreatívny rozvoj predškolských detí vo veku 3-7 rokov „Rozprávkové labyrinty hry“

Pokrok v lekcii

Úvodná časť:

  1. Úvodné slovo vychovávateľky.

- Ahojte deti, dnes navštívime rozprávku. Ale aby ste sa do toho dostali, musíte uhádnuť hádanku:

Namiesto kožucha len ihly.
Neboja sa ho ani vlci.
Bodavá guľa, nohy nie sú viditeľné,
Zavolaj mu samozrejme... (Ježko - tehly )

Deti, nemôžete navštíviť bez darčekov. Pre ježka máme maškrtu - koláčiky. Je iný - trojuholníkový a obdĺžnikový. Vy a ja si musíme vyrobiť košíky.

  1. Voskobovičova hra „Dvojfarebný štvorec“.

Učiteľ: Chlapci si vezmú štvorec a urobia červené trojuholníkové košíky (štvorec preložia) a dievčatá urobia zelené obdĺžnikové.

Deti opakujú, aké farby majú postavy (červená - kyzyl, zelená - zhasyl)

Vychovávateľ: Na podnosoch máte sušienky (geometrické tvary). Vyberte si pre seba sušienky iba tvaru tvaru vašich košíkov (štvorec - sarshy, obdĺžnik - tikburysh).

Darčeky sú zhromaždené, môžete vyraziť na cestu.

Deti od stolov idú na stoličky.

Hlavná časť:

  1. Rozhovor o ježkovi (odoslať ilustráciu)

- Pripomeňme si, ako vyzerá ježko. (Je ostnatý, má malé labky, má papuľu s očami, nos a malé ústa).

Učiteľka objasňuje odpovede detí: papuľa ježka je malá, s predĺženým nosom, celá pokrytá krátkymi sivými chĺpkami; čierne, ako korálky, oči sa zdajú byť veľmi chytré, ale ježko vidí zle, ale jeho vôňa je vynikajúca; Nohy ježka sú krátke s malými pazúrikmi.

Čo som ešte zabudol? (tŕne - tiken)

- No, samozrejme, tŕne! Prečo ich potrebuje? (aby vlk nezožral ježka - қasқyr a líšku - tүlkі).

- Správny. Ako môže byť bez ihiel? Je to obrana proti nepriateľom. Ako inak ich používa? (nosí na nich bobule - jidekter, jablká - almalár).

- Výborne chlapci. A teraz si trochu oddýchneme.

  1. 4 . Rytmické pohyby „Tu sa ježko stočil do klbka ...“

Tu sa ježko schúlil do klbka,

Pretože mu je zima.

Lúč ježka sa dotkol

Ježko sa sladko natiahol.

Tu sú ihly a špendlíky

Vyliezť spod lavice

úlisný ježko úlisný ježko

Vyzerá ako lopta

Hoci je ježko malého vzrastu,

Ukázal nám tŕne.

A ostne tiež vyzerajú ako ježkovia.

Deti si tlačia ruky a hlavu na hruď a trasú sa, predstierajú, že je im zima.

Natiahnite ruky hore

Roztiahnite prsty čo najviac

Deti si opäť pritlačia ruky a hlavu na hruď a zhromaždia sa do klbka

Sadnú si, natiahnu ruky a roztiahnu prsty.

Trochu sme si oddýchli a teraz poďme hľadať čistinku, kde žije ježko v norkách. Aby sme sa dostali na čistinku, musíme sledovať cestu. V lese je veľká tma a budeme musieť „zapáliť“ lampáše.

  1. Hra „Kúzelné lampáše“ podľa metódy V.V. Voskobovič

- Zapáľte okrúhle lampáše.

- Koľko bateriek?

Akú farbu majú lampáše?

- Koľko zelených?

- Koľko červených?

- Koľko veľkých?

- Koľko malých?

Zapáľte štvorcové lampáše.

- Koľko bateriek?

Akú farbu majú lampáše?

- Koľko zelených?

- Koľko červených?

- Koľko veľkých?

- Koľko malých?

Potom deti zapália trojuholníkové, obdĺžnikové lampáše.

Dvojjazyčný komponent: shenber - kruh, sharshy - štvorec, ushburysh - trojuholník, tikburysh - obdĺžnik, kyzyl - červený, zhasyl - zelený, ulken - veľký, kishkentai - malý.

Vychovávateľ: Deti, išli sme na čistinku s hubami. Pozrite sa, koľko húb je tu. Teraz pomôžeme urobiť ježkovi zásoby na zimu. Pred vami sú koše.

  1. Hra „Zázračný kôš“ V.V. Voskobovič

Učiteľ rozdáva deťom košíky a karty:

Musíte si vziať jeden košík po druhom a nazbierať do košíka toľko húb, koľko kruhov ste nakreslili na číselnú kartu.

Deti plnia úlohu. Potom učiteľ spolu s deťmi analyzuje splnenú úlohu.

Koľko kruhov je na vašej karte? (tri - uš). Koľko húb si našiel? (tri - uš). Všetky vozíky sú skontrolované.

Dvojjazyčná zložka: bіr - 1, ekі - 2, үsh - 3, tort - 4, démon - 5, alti - 6, zhetі - 7, segіz -8, togyz - 9, on - 10.

Výborne chlapci. S takýmito darčekmi môžeme pokojne ísť k ježkovi na čaj. A tu sa s nami stretáva samotný ježko (hračka).

Záverečná časť:

Učiteľka kladie deťom otázky: - Chlapci, kde sme dnes boli? Koho si stretol? Čo dali ježkovi? Páčil sa vám náš výlet do rozprávky?

Deti odpovedajú na otázky.

Och, chlapci, ježko mi chce niečo povedať do ucha. Hovorí, že ťa má veľmi rád. Dobre ste sa zahrali, pomohli ste mu nájsť priateľov, nazbierali ste veľa húb do košíka. Bol s vami veľmi zábavný a zaujímavý. Všetkým hovorí "Dovidenia!"

Synopsa seniorskej skupiny o formovaní holistického obrazu sveta.

Vec: Tri jesene 16.10.17

Cieľ: Zhrňte predstavy o charakteristických črtách troch jesenných období: skoré, zlaté, neskoré. Systematizovať vedomosti detí o jesenných javoch v prírode (vo flóre a faune.)

Konkretizovať predstavy detí o divých zvieratkách na jeseň a príprave zvieratiek na zimovanie (zmena farby a charakteru vlny, zateplenie domova).

Objasniť predstavy o poľnohospodárskej práci ľudí na jeseň.

Priebeh lekcie:

Ahojte chlapci, je dobre, že ste dnes všetci prišli!

Naše múdre hlavy
Budú veľa premýšľať, obratne.
Uši budú počúvať
Ústa hovoria jasne.
Ruky budú tlieskať
Nohy budú dupať.
Chrbát sa narovnáva
Usmievame sa na seba.

Pedagóg: Chlapci, na svete je úžasná krajina – krajina krásy. Žijú tam zvuky a farby, pocity a nálady. A hoci zima klope na naše okno a straší nás tuhými mrazmi, pozývam vás na návštevu v úžasnom ročnom období, o ktorom vám prečítam báseň. Pozorne si to vypočujte a povedzte, o čo ide.

Smutný čas! Ó kúzlo!

Tvoja kráska na rozlúčku je mi príjemná -

Milujem nádhernú povahu vädnutia,

Lesy zahalené v karmínovej a zlatej farbe.

V ich baldachýne hluku vetra a sviežeho dychu,

A nebesia sú pokryté hmlou,

A vzácny lúč slnka a prvé mrazy,

A vzdialené sivé zimné hrozby.

O akom ročnom období je báseň?

Aké ďalšie ročné obdobia poznáte?

Koľko mesiacov trvá jeseň?

Vymenujte jesenné mesiace

A čo sa deje na jeseň? (skoré, zlaté, neskoré). Ako sa líšia od ostatných.

Skoré - cez deň je ešte teplo, v noci sa už ochladzuje, svieti slnko ako v lete, ale už nehreje ako v lete atď.

Zlaté alebo stredné - listy začínajú žltnúť, opadávať (opadávanie listov), ​​ochladzuje sa, časté a dlhotrvajúce dažde, ľudia sa obliekajú podľa počasia, deň sa skracuje.

Neskoro - je čoraz chladnejšie, lieta sneh, opadá všetko lístie, sťahovavé vtáky odlietajú na juh, zvieratá si prezliekajú kabáty, ukladajú sa do hibernácie atď.

did.hra "Divoké zvieratá"

prichádzame k stolom. Nájsť zvieratá, ktoré menia svoju farbu? nájsť zvieratá, ktoré hibernujú, ktoré vtáky? (pripevnený k doske).

Výborne! Odviedli skvelú prácu! A teraz sa s vami zmeníme na jesenné lístie!

Dynamická pauza „Odíde“

Sme jesenné lístie.
(Jemné kolísanie rúk nad hlavou)

Sedíme na konároch.
Vietor fúkal - leteli.
(Fúkať, rozpažovať ruky do strán)

Leteli sme, leteli sme
(beh)

A ticho sedeli na zemi.
(Posaď sa)

Znova sa zdvihol vietor
A zdvihol všetky listy.
(Fúk, hladké kývanie paží nad hlavou)

    Točil, lietal
    A opäť si sadli na zem.
    (Deti sedia na koberci)

Pozrime sa na reprodukcie zobrazujúce jeseň a určme, aká je! (Rozhovor na obrázkoch, podľa akých znakov určili, aká bola jeseň).


Ľudia milujú jeseň nielen pre jej krásu, čo ešte myslíte? (odpovede detí)

    Je pravda, že jeseň je štedrá na darčeky: záhrady, lesy, zeleninové záhrady dávajú ľuďom veľa chutného a zdravého. (Rozhovor o úrode, o práci ľudí) považujeme za reprodukcie.

    Jesenný muž (5 min)

Pozrite sa na nápovedný diagram: o čom sa teraz budeme baviť? Čo si myslíš, Seryozha? (Budeme hovoriť o starostiach človeka na jeseň.)
- Určite. Čo robíme s vami, vašimi rodičmi, priateľmi a známymi na jeseň. Môžete mu povedať, ako fungujeme na jeseň? (vystavené obrazy)
- Aký druh práce sa robí v parkoch a na námestiach?
(V mestských parkoch sa vysádzajú mladé stromy a kríky.)
- A v záhradách?
(Spodná časť stromov sa obieli vápnom, aby ich neobhrýzali zajace. Na jeseň sa ovocné stromy v záhradách dobre polievajú, aby vydržali mrazy a v budúcom roku dali dobrú úrodu)
- Katya, aká ďalšia práca sa robí v záhrade?
(Aj na jeseň sa v záhradách zbiera úroda: okopávajú sa jablká, hrušky, zemiaky a mrkva.)
- A ako sa pracuje na vidieku, na poli? (
Na dedinách sa zbiera zvyšný chlieb, z polí sa zbierajú zemiaky, kapusta, mrkva, repa. Zozbierané polia sa hnojia a orajú. Semená ozimnej raže a pšenice sa vysievajú na zorané polia, mrkva, kôpor a petržlen sa vysievajú v zeleninových záhradách.)
A vy, ako ste pracovali celú jeseň? (
A vyčistili sme listy na mieste, aby sme pomohli strýkovi Dimovi vyčistiť ho.)
Za správne odpovede sa vydávajú aj žetóny vo forme letákov.
- Kto chce pridať? (
Mamy a staré mamy sa pripravujú na zimu: džemy, kompóty, uhorky, marinády. )
- Správny. Jeseň je veľmi štedrá na darčeky: ovocie, zelenina, bobule, huby, orechy. Ale všetky jej dary musia byť zhromaždené a spracované: konzervované alebo sušené, varené alebo solené. A to je tiež veľa práce.


Chlapci, povedzte mi, aké dary prírody zbierame na jeseň? (Zelenina a ovocie).

Chlapci, pozrite, mám 2 koše s ovocím a zeleninou. Ale sú zmiešané. Teraz (mená 2 detí) ich rozdelíme do košíkov, ale kým to budú robiť, niečo s vami zistíme

Čo môžeme variť zo zeleniny? (Môžete z nich uvariť polievku, soľ, pripraviť šalát.)

A z ovocia? (Uvarte kompót, urobte šťavu, urobte šalát, urobte džem atď.)

Didaktická hra "Kuch" tímy po 4 ľudí Vymyslia, čo urobia a povedia to každému.

Ďakujem vám chlapci za vašu prácu, bolo mi potešením s vami hrať, ale teraz mi povedzte, o akom ročnom období sme sa dnes rozprávali, aká je jeseň? Čo si mal rád?

Návrat

×
Pripojte sa ku komunite koon.ru!
V kontakte s:
Už som prihlásený na odber komunity koon.ru